0 507 479 52 34

HomeHafta Sonu Kültür Turları ile Gidilebilecek YerlerUncategorizedHafta Sonu Kültür Turları ile Gidilebilecek Yerler

Hafta Sonu Kültür Turları ile Gidilebilecek Yerler

Yeni yerler keşfetmek için yıllık izinlerini beklemeyen kişilere yönelik, hafta sonu kültür turları düzenleyen Mep Turizm olarak bir blog yazısı hazırladık. ‘Hafta sonunda nereye gidilir?’ sorusunun yanıtını vereceğimiz bu yazıda, kültür turu ile gezilebilecek belli başlı yerleri iki ana grup altında ele alacağız. Bu gruplardan bir tanesi doğa tutkunlarına, bir diğeri ise tarih tutkunlarına yönelik olacak. Çok vakit kaybetmeden hafta sonu kaçamağı yapılacak yerler ile ilgili detaylara geçmeye başlayalım.

Hafta Sonu Kültür Turları ile Görülebilecek Doğal Güzellikler

Hafta sonu turları ile Türkiye’de gezebileceğiniz onlarca doğa harikası bulunuyor. Söz konusu bu doğal güzelliklerin belli başlılarını sıralayabiliriz:1) Hafta Sonu Abant Yedigöller Turu

Abant kültür turları ile oldukça güzel bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz. Bu tur ile heyelan set gölü türünde olan ve 7 gölden meydana gelen bu doğa harikasını deneyimleyebilirsiniz. Her mevsim farklı bir güzellik sunan bu bölge, Bolu’nun Mengen ilçesinde yer almaktadır.

Abant Turu Fiyatları

2) Hafta Sonu Sapanca Turları

Hafta sonu için gidilecek yerler arasında Sapanca da yer almaktadır. Sakarya’nın güneybatısında yer alan bu bölge ve çevresinde gezip görülebilecek birçok yer bulunmaktadır. Sapanca gölü dışında bunlar arasında Maşukiye, İstanbuldere ve Sapanca yaylaları gibi yerler bulunmaktadır. Sapanca’ya gitmişken tabi ki alabalık tesislerine uğrayıp birbirinden lezzetli alabalık çeşitlerini tatmadan dönmek olmaz.

Sapanca-Maşukiye-Kartepe Turu Fiyatları

3) Hafta Sonu Karadeniz Turları

Doğa denildiğinde Karadeniz Bölgesi’ni atlamak mümkün değil. Bildiğiniz üzere bölgede onlarca yayla, göl, dağ gibi doğal güzellikler bulunuyor. Size konum olarak en yakın olan bölgeyi seçebilirsiniz. Örneğin, İstanbullular Batı ve Orta Karadeniz turlarına, Ankaralılar Orta ve Doğu Karadeniz turlarına katılabilirler. Doğa ile baş başa kalmak isteyenler için hafta sonu gidilebilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Küçük Doğu Karadeniz Turu Fiyatları

4) Hafta Sonu Uludağ Turları

Uludağ, karlar altındaki harika ormanları ve manzaraları görmek isteyenler tarafından her yıl yüzbinlerce ziyaret alıyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi çok uzak olmayan illerden bu noktaya hafta sonu kültür gezileri sıklıkla düzenlenmektedir. Özellikle kış mevsimini, karı ve doğayı aynı anda deneyimlemek isteyenler için benzersiz güzellikler sunuyor. Bölge her yıl birbirinden güzel festivallere de ev sahipliği yapmaktadır.

Hafta Sonu Kültür Turları ile Görülebilecek Tarihi Yerler

Hafta sonu kültür turları ile keşfedilebilecek belli başlı doğal güzelliklere değinmemizin ardından, gözümüzü Türkiye’nin tarihi yerlerine çevirebiliriz.1) Hafta Sonu Galatya Turları

Tarihi mekanları keşfetmek isteyenler için hafta sonu gidilecek yerler arasında Çorum, Amasya ve Tokat da yer almaktadır. Bu üç ile düzenlenen kültür turları, Galatya turları olarak adlandırılmaktadır. Bu kapsamda görülebilecek tarihi yerler arasında Zile Kalesi, Hattuşaş, Kral Kaya Mezarları gibi önemli yerler bulunmaktadır. Anadolu’nun tarihine yolculuk etmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.

2) Hafta Sonu Efes Antik Kent Turları

Türkiye’deki en önemli antik kentler arasında yer alan İzmir-Efes, her yıl yurtiçinden ve yurtdışından yüzbinlerce turisti çekmektedir. Yaklaşık olarak 6.000 yıl önce kurulan bu kent, döneminin yeryüzündeki en gelişmiş noktalarından bir tanesiydi. İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan bu kentten günümüze değin ayakta kalan birçok önemli tarihi yapı bulunmaktadır. Bunlar arasında Celsus Kütüphanesi en bilinenlerden bir tanesidir. Hafta sonu için gezilecek yerler arasında özellikle tarih severler için ilk sıralara konulabilir.

3) Hafta Sonu Kapadokya Turu

Hafta sonu kültür turu kapsamında en çok tercih edilen yerler arasındadır. Yalnızca tarihi değil, doğal güzellikleri ile de bilinen bir yerdir. Kapadokya’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Göreme, Uçhisar, Avanos, Ürgüp, Ihlara Vadisi, Yeraltı Şehirleri gibi onlarca nokta bulunmaktadır. Ayrıca Kapadokya’ya gittiğinizde gün batımını ya da gün doğumunu da mutlaka izlemelisiniz.

Uçaklı Kapadokya Turu Fiyatları

4) Hafta Sonu Göbeklitepe Turları

Hafta sonu kültür turu kapsamında tarih severlerin mutlaka gitmesi gereken yerler arasında Şanlıurfa’da yer alan Göbeklitepe de yer almaktadır. Yalnızca yurtiçinden değil, yurtdışından da her yıl yüzbinlerce insanın ziyaret ettiği bir yerdir. Nitekim, bölgedeki yerleşim M.Ö. 10.000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Dolayısıyla insanlığın tarihine ışık tutmaktadır. İçerisinde dünyanın en eski tapınağını barındırıyor. Yapılan her yeni kazıda ortaya çıkan yeni yapılar, yeni aletler geçmişe ışık tutmaya devam ediyor.

Küçük GAP Turu Fiyatları

Hafta sonu kültür turları düzenleyen seyahat acentaları arasında yer alan MepTurizm olarak hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca hafta sonunda yeni yerler görmeye gitmek isteyenlere yönelik hem doğal güzelliklerle ön plana çıkan yerlerden hem de tarihi yapıları ile ön plana çıkan yerlerden belli başlı örnekler sunduk. Siz de hafta sonu kültür turlarına katılmak istiyor ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız, bizlere 444 71 87 numaralı hat üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close