0 507 479 52 34

Homeİstanbul’a En Yakın Kış Tatili YerleriUncategorizedİstanbul’a En Yakın Kış Tatili Yerleri

İstanbul’a En Yakın Kış Tatili Yerleri

Kış aylarının gelmesi ile birlikte kış mevsimine uygun yeni tatil planları yapılmaya başlandı. Özellikle sömestr dönemlerinde aileler çocuklarıyla birlikte İstanbul’a yakın kışın gidilecek tatil yerleri arayışına giriyor. Kimisi de yoğun final sınavlarının ardından arkadaşlarıyla birlikte stres atmak adına İstanbul civarında güzel yerlere gitmek istiyorlar. Mep Turizm olarak bu hafta hazırladığımız yoğun hayat temposuna kısa bir mola vermek isteyenlere yönelik olacak. İstanbul’a yakın kış tatil yerleri arayışında olanlar için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

İstanbul’a Yakın Kışın Gidilecek Tatil Yerleri

Vakit kaybetmeden İstanbul ve civarında kışın gidilebilecek tatil yerlerini sıralamaya başlayabiliriz:

  1. Kocaeli, Kartepe

Kış aylarında İstanbul’a yakın gidilebilecek tatil yerleri denildiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Kocaeli sınırları içerisinde yer alan Kartepe’dir. İstanbul’dan hem günübirlik, hem hafta sonu hem de sömestr tatilinde gidilebilecek Kartape Kayak Merkezi, ekonomik kış tatili yapmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alabilir. Son derece gelişmiş bir kayak merkezine sahip Kartepe çevresinde, farklı zevklere ve bütçelere hitap eden konaklama merkezleri de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kartepe Turu Fiyatları
2. Bolu, Abant ve Yedigöller
Bolu’nun doğal cennetleri Abant ve Yedigöller, öyle yerler ki yalnızca bir kere görmek yetmez. Bu harikulade yerlere henüz hiç gitmediyseniz, gezi listenizin ilk sıralarına almalısınız. Halihazırda ziyaret edenler ise bu yerleri kış mevsiminde görmedilerse mutlaka yine gitmeliler. Nitekim bu iki doğal cennet her mevsim farklı bir görüntü ortaya koyuyor. Sonbaharda insana verdiği huzur ile karlarla kaplı kış aylarında insana verdiği ferahlık birbirinden tamamen farklı oluyor. Hem sevgilinizle, hem ailenizle hem de arkadaşlarınızla gidebileceğiniz Abant ve Yedigöller civarı, kışın İstanbul’dan gidilebilecek ideal tatil yerleri arasında bulunuyor.

Yedigöller Turu Fiyatları | Abant Turu Fiyatları

 3. İstanbul, Ağva

 Konum olarak İstanbul sınırları içerisinde yer alan ancak İstanbul’un genel görüntüsünden tamamen farklı bir profil çizen Ağva, İstanbul’a yakın kış tatil yerleri arayışında olanlar için ideal seçeneklerden bir tanesi olabilir. İstanbul merkeze yalnızca 1 saat uzaklıkta yer alan Ağva’ya dilerseniz günübirlik dilerseniz de hafta sonu gidebilirsiniz. Kumsalı, koyları ve yeşilin her tonunu barındıran doğası ile insanları büyüleyen Ağva’da görülmesi gereken yerler arasında Kilim Koyu, Saklı Göl, Gelin Kayası gibi birçok yer sayılabilir.

 4. İstanbul, Kilyos

 İstanbul sınırları içerisinde yer alıp, İstanbul’un merkezinden bambaşka bir görüntüye sahip bir başka yer Kilyos’tur. Konum olarak Sarıyer’in komşusu dileyebileceğimiz Kilyos, İstanbul’un Karadeniz’e bakan kısmında yer almaktadır. Tıpkı Ağva gibi İstanbulluların hem günübirlik hem de hafta sonu kaçamakları için favori yerleri arasında yer alıyor. Tıpkı yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da oldukça güzel olan Kilyos’ta eski evleri gezebilir, tepelerden muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz. Öte yandan Kilyos’ta Kilyos Kalesi gibi birkaç tarihi öneme sahip değerin de var olduğunu belirtmekte fayda var.

 5. İstanbul ve Çevresindeki Adalar

 Güzel bir tatil için en güzel seçeneklerden bir tanesi de adalara gitmektir. Yaz turizminin etkisiyle her ne kadar yaz aylarında daha kalabalık olsa da, sonbahar ve kış aylarının gelmesi ile birlikte oldukça sakinleşmektedir. Öte yandan İstanbul ve çevresine baktığımızda karşımıza birçok ada seçeneği çıkıyor. Prenses adaları olarak adlandırılan Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada; Marmara Adası ve Avşa Adası bunlardan yalnızca bazıları… Bahsi geçen tüm adaların ortak noktalarından bir tanesi kış aylarında şehirden kopuk, sessiz ve sakin bir görüntü sergilemesidir. Dolayısıyla kış aylarında İstanbul ve çevresinde saki ve huzurlu kısa bir tatil yapmak isteyenler için ideal olabilir. Birbirinden güzel mimariye sahip tarihi binaları gezebilir; güzel butik otellerde kalabilir ve yepyeni lezzetleri keşfedebilirsiniz.

 6. Balıkesir, Gönen Kaplıcaları

 Kış aylarında kaplıcalara gitmeyi seven İstanbullular için hem konum hem de tesis kalitesi olarak önerebileceğimiz en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Termal suları ile ünlü Gönen Kaplıcaları, huzurlu ve sağlıklı bir tatil için ön plana çıkıyor. Çok sayıda hastalığa iyi gelen bu kaplıcalar insan vücuduna oldukça fazla fayda sağlıyor. Son derece gelişmiş tesislere sahip Gönen Kaplıcaları ve çevresinde farklı zevklere ve bütçelere hitap eden konaklama yerleri de bulabilirsiniz.

Termal Oteller
7. Karabük, Safranbolu
 Kışın soğuklarda İstanbul’a yakın gezilecek yerlerden bir tanesi de Safranbolu’dur. Karabük ili sınırları içerisinde kalan ve evleri ile meşhur olan Safranbolu, İstanbul’a 407 kilometre kadar mesafede yer almaktadır. Bölgedeki şehirleşme dönemlerinden çok etkilenmeyen Safranbolu, o güzel tarihi ve egzotik havasını hala korumaktadır. Safranbolu Evleri’nin mimarisine bakıldığında genel hatlarıyla 17. yüzyıl Osmanlı mimarisinin etki gösterdiği rahatlıkla söylenebilir. Kış mevsiminde İstanbul’dan gidilebilecek tatil yerleri arasında bulunan Safranbolu, çevresinde Kastamonu ve Amasra gibi başka gezilecek güzel şehirler de barındırmaktadır. Dolayısıyla zamanınız olması halinde Safranbolu’ya gittiğinizde özellikle Amasra’yı da görmenizi tavsiye ederiz.

Safranbolu Turu Fiyatları

 8. Sakarya, Sapanca

 Sakarya ili sınırları içerisinde bulunan Sapanca, doğa ile iç içe bir tatil deneyimi yaşamak isteyen İstanbullular için ideal yerler arasında bulunuyor. Çevresi ormanlık tepelerle çevrili olan 16 km uzunluktaki Sapanca Gölü, Sapanca’da görülmesi gereken ilk yerler arasında bulunuyor. Doğal güzelliği ile ön plana çıkan bölgede, balık tutkunları için de farklı tariflerin uygulandığı birçok balık restoranı bulunuyor. Sapanca’nın bir diğer avantajı ise Kartepe ve Maşukiye gibi diğer güzel yerlere de son derece yakın olmasıdır. Bu yüzden zamanı olan kişiler kışın Sapanca’ya gittiklerinde çevresinde yer alan diğer turistik destinasyonlara da uğrayabilirler.

Sapanca Turu Fiyatları

 9. Bolu, Göynük

 Kış aylarında İstanbul’dan gidilebilecek alternatif yerler arasında bulunan Göynük, İstanbul’dan 233 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Araba ile yalnızca 3 saatte gidilebilecek bir yer olan Göynük, 2017 yılında Uluslararası Cittaslow (sakin şehir) ağına girmeyi başardı. Dolayısıyla ailesi ve arkadaşlarıyla kış aylarında sakin bir gezi planlayanların alternatifleri arasına girebilir. Fatih
Sultan Mehmet’in hocası olan Akşemseddin’in türbesine de ev sahipliği yapan Göynük, eski Osmanlı şehirlerinin havasını yansıtmaktadır. Buraya gelmişken dilerseniz Bolu sınırları içerisinde yer alan Yedigöller ve Abant Gölü’nü de gezebilirsiniz.

 10. Bursa, Uludağ
 İstanbul’a yakın kış tatil yerleri listemizde son sırayı Uludağ’a ayırdık. Türkiye’de kayak turizmi denildiğinde akla gelen ilk yerlerden olan Uludağ, halihazırda İstanbulluların kış tatili için en sık tercih ettiği yerler arasında bulunuyor. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olma özelliği taşıyan Uludağ, 2.543 metre yüksekliğe sahiptir. Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olma özelliği taşıyan Uludağ, her yıl yalnızca yerli değil, yabancı turistler tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir. Tepeden muhteşem bir manzarayı ayaklarınızın altına seren Uludağ’da, farklı zorluklara sahip kayak pistleri de bulunmaktadır. Birbirinden farklı zevklere ve bütçelere hitap eden konaklama seçeneklerinin de mevcut olduğu Uludağ, İstanbullular için kış tatilinde tercih edilebilecek en ideal yerlerden bir tanesidir.

Kayak Otelleri

 Mep Turizm olarak İstanbul’a yakın kışın gidilecek tatil yerleri ile ilgili hazırladığımız blog yazısında, İstanbullular için kışın gezilecek en ideal 10 yeri sıraladık. Siz de kış aylarında İstanbul civarında bir yerleri gezmek, günlük hayat rutininizden bir süre uzaklaşmak isterseniz, sizler için düzenlediğimiz kültür turları hakkındaki detaylara ilgili link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close